Počet výsledků: 18

Otevřít filtraci

Jazykové papily neboli papily jazyka (lat. papillae linguales) jsou drobné bradavkovité výběžky na sliznici jazyka, které jazyku dodávají jeho charakteristickou drsnou strukturu. Na povrchu lidského jazyka se nacházejí (v závorkách jsou kurzívou uvedeny latinské názvy): mechanické papily – jazyku pomáhají ve vnímání hmatových podnětů, teploty a bolesti: nitkovité papily, chuťové papily – obsahují chuťové pohárky: houbovité papily, listovité papily, hrazené papily. Obrázek: Jazyk je pokrytý jazykovými papilami, které obsahují chuťové pohárky citlivé na chemické látky obsažené v jídlech a nápojích. V různých oblastech jazyka se nacházejí různé typy papil. Chuťové pohárky obsahují specializované chuťové buňky, které reagují na chemické podněty rozpuštěné ve slinách. Tyto receptorové buňky aktivují senzorické neurony, které jsou součástí lícního nervu (VII. hlavového nervu) a jazykohltanového nervu (IX. hlavového nervu). Mikrofotografie: Regents of University of Michigan Medical School © 2012) (Zdroj: By OpenStax – https://cnx.org/contents/FPtK1zmh@8.25:fEI3C8Ot@10/Preface, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30147989) Viz také jazyk, papila.

Papily jazyka je jiný název pro jazykové papily. Viz také papila, jazyk.

Jazyk (lat. lingua) hraje důležitou úlohu při žvýkání, polykání, tvorbě řeči a vnímání chuti. Na sliznici jazyka se nacházejí jazykové papily, v nichž jsou umístěny chuťové pohárky. Obrázek: Jazyk – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com)

Jazykohltanový nerv (lat. nervus glossopharyngeus) neboli IX. hlavový nerv je jeden z hlavových nervů. Stejně jako všechny ostatní hlavové nervy se vyskytuje v páru. Jazykohltanový nerv je smíšený nerv, tzn. přenáší signály oběma směry (dovnitř i ven z centrálního nervového systému). Tento nerv zásobuje jazyk, měkké patro, hltan a příušní žlázu. Viz také hlavové nervy.

Jazyková mandle (lat. tonsilla lingualis) je jedna z mandlí, které se řadí do tzv. Waldeyerova lymfatického okruhu. V případě jazykové mandle se jedná o nakupení lymfatické tkáně u kořene jazyka, v ústní části hltanu (tzv. orofaryngu). Viz také jazyk, mandle, Waldeyerův lymfatický okruh.

Intraduktální papilom je nezhoubný nádor prsu. Jedná se o květákovitý výrůstek na vnitřním povrchu (epitelu) mlékovodu, který se vyskytuje převážně v období menopauzy. Obvykle se nachází ve velkých mlékovodech v blízkosti bradavky, vzácněji v menších mlékovodech. Intraduktální papilomy se mohou vyskytovat jednotlivě nebo ve větším počtu. Typickým znakem je výtok sekretu z bradavky postiženého prsu. Tento výtok může být i krvavý. Viz také intraduktální, papilom, nezhoubné nádory prsu.

Lidský papilomavirus je plný český název pro běžně používanou zkratku HPV. Viz také viry.

Chuťové papily (lat. papillae gustatoriae) jsou jedním ze dvou typů jazykových papil. Chuťové papily obsahují chuťové pohárky. Mezi chuťové papily se řadí: houbovité papily (papillae fungiformes), listovité papily (papillae foliatae), hrazené papily (papillae vallatae). Viz také chuť, papila, mechanické papily, jazykové papily.

Mechanické papily (lat. papillae mechanicae) jsou jedním ze dvou typů jazykových papil. Mechanické papily pomáhají jazyku ve vnímání hmatových podnětů, teploty a bolesti. Mezi mechanické papily se řadí nitkovité papily (lat. papillae filiformes). Viz také papila, chuťové papily, jazykové papily.

Listovité papily (lat. papillae foliatae) jsou jazykové papily, které se vyskytují v zadní části jazyka (zvláště po jeho stranách) a jsou zodpovědné za vnímání chuti, neboť se v nich nacházejí chuťové pohárky. Viz také papila, jazykové papily.

Zobrazeno 1 až 10 z 18

Počet výsledků